If you haven’t realised it, your teacher-in-charge shoulders many responsibilities for you and your school team.
They ensure you have a bus to send you to and from your games, that you have the right coloured jerseys, that you are attended to medically if you fall ill, and most importantly, ensure you balance your studies and your sport.
They do this sometimes thankless job on top of their main duties of teaching.
Let’s recognise their efforts, shall we?
If a teacher’s name is not in the poll below, you can still nominate.
To do so, please nominate in the following format:
full name of teacher (sport, full name of school)
Have fun voting. : )
Ed’s note: You have 10 votes and need to use them all at one go. ISPs employ rotating IP addresses and so you may not be able to vote even if you haven’t voted. Find another computer. Voting ends midnight, May 30th, 2011.
Red Sports (2011) — Who is your favourite teacher-in-charge?
- Alex Chua (Canoeing, Tampines Junior College) (7%, 172 Votes)
- Mun Shiun (Cross Country, Nan Hua High) (6%, 164 Votes)
- Chan Hui Ling (Basketball, North Vista Secondary) (6%, 149 Votes)
- Javier Yon (Basketball, North Vista Secondary) (5%, 133 Votes)
- Desmond Pang (Basketball, North Vista Secondary) (4%, 108 Votes)
- Chan Meng Wai (Basketball, Nan Hua High) (4%, 98 Votes)
- Tan Jia Sian (Basketball, Punggol Secondary) (3%, 79 Votes)
- Goh Kim Song (Basketball, Punggol Secondary) (3%, 76 Votes)
- Kevin Wong (Basketball, Nan Hua High) (3%, 71 Votes)
- Lee James (Football, ACSI) (2%, 55 Votes)
- Jeremiah Lim (Basketball, Huayi Secondary) (2%, 55 Votes)
- Tay Meng Kiat (Cross Country, Raffles Institution) (2%, 51 Votes)
- Liza Sem (Basketball, Seng Kang Secondary) (2%, 45 Votes)
- Heng Siok Pheng (Volleyball, Queenstown Secondary) (2%, 43 Votes)
- Imran Sabdullah (Basketball, Queenstown Secondary) (2%, 40 Votes)
- Zenia Zheng (Volleyball, Catholic High) (1%, 34 Votes)
- Ashari (Floorball, Xishan Primary) (1%, 32 Votes)
- Fung Chong Lin (Volleyball, Temasek Junior College) (1%, 32 Votes)
- Roland Lee (Football, St Andrew’s Junior College) (1%, 32 Votes)
- Amir HMS (Floorball/Hockey, Victoria School) (1%, 29 Votes)
- Alfred Nathan (Rugby, St Joseph's Institution) (1%, 29 Votes)
- Bernard Han (Floorball, Catholic High) (1%, 27 Votes)
- Nordin Hassan (Football, Tampines Junior College) (1%, 26 Votes)
- Daniel Chye (Punggol Secondary) (1%, 26 Votes)
- Tan Jing Yang (Basketball, Dunman Secondary) (1%, 26 Votes)
- Tan Chong Kiat (Track and Field, Victoria School) (1%, 25 Votes)
- Ng Teck Koon (Basketball, Jurong Secondary) (1%, 25 Votes)
- Evelyn Teoh (Track and Field/Cross Country, Victoria Junior College) (1%, 25 Votes)
- Jonathan Quek (Netball, Nan Hua High) (1%, 24 Votes)
- Poon Pui Fun (Football, Cedar Girls' Secondary) (1%, 22 Votes)
- Wong Chee Wai (Track and Field, Catholic Junior College) (1%, 22 Votes)
- Leong Chee Mun (Football, Raffles Institution) (1%, 21 Votes)
- Imran (Victoria School) (1%, 21 Votes)
- Wong Yu Wen (Basketball, Kranji Secondary) (1%, 21 Votes)
- Ian Chew (Catholic High) (1%, 20 Votes)
- Tan Yew Hwee (Football, Victoria Junior College) (1%, 19 Votes)
- Pung (Volleyball, Victoria Junior College) (1%, 19 Votes)
- Teng Tse Sheng (Football, Serangoon Junior College) (1%, 18 Votes)
- Lim Yuan Chin (Basketball, Dunman High) (1%, 18 Votes)
- Sekaran (Floorball, Bukit Merah Secondary) (1%, 17 Votes)
- Tan Ping Ping (Basketball, Yishun Town Secondary) (1%, 17 Votes)
- Elaine Wong (Basketball, Raffles Institution) (1%, 16 Votes)
- Joseph Edison (Track & Field, St joseph’s Institution) (1%, 16 Votes)
- Chong (Rugby, Raffles Institution) (1%, 16 Votes)
- Terrence Ong (Bishan Park Secondary) (1%, 15 Votes)
- Saravanan s/o Sangiah (Basketball, Raffles Girls' School) (1%, 15 Votes)
- Yong Kwang Hei (Basketball, Guangyang Secondary) (1%, 15 Votes)
- Lena Ang Guo (Basketball, New Town Secondary) (1%, 15 Votes)
- Alex Yap (Baskebtall, Serangoon Garden Secondary) (1%, 15 Votes)
- Francis Lee (Football, Temasek Junior College) (1%, 13 Votes)
- Teh Gaik Lean (Netball, Hillgrove Secondary) (1%, 13 Votes)
- Lee Yi Qiao (Basketball, Dunearn Secondary) (1%, 13 Votes)
- Evelyn Koh (Basketball, Deyi Secondary) (1%, 13 Votes)
- Ang Swee Aun (Volleyball, Presbyterian High) (1%, 13 Votes)
- Khoo (Tennis, Victoria School) (1%, 13 Votes)
- Cynthia Tan (Rugby, Anglo-Chinese School (Barker Rd)) (0%, 12 Votes)
- Tan Hwi Kiat (Basketball, Deyi Secondary) (0%, 12 Votes)
- Alice Wang (Rugby, Anglo-Chinese School (Barker Rd)) (0%, 12 Votes)
- Teo Yong Chin (Volleyball, Queenstown Secondary) (0%, 12 Votes)
- Steven Ong Boon Hwa (Basketball, Presbyterian High) (0%, 12 Votes)
- Chan Siew Kwai (Basketball, New Town Secondary) (0%, 12 Votes)
- Angeline Zeng (Netball, Canberra Secondary) (0%, 12 Votes)
- Ng Han Liat (Football, Hong Kah Secondary) (0%, 11 Votes)
- Tan Yar May (Netball, Greenview Secondary) (0%, 11 Votes)
- Lena Ang (Basketball, New Town Secondary) (0%, 11 Votes)
- Penny Ang (Hockey, Crescent Girls' School) (0%, 11 Votes)
- Koh Yi Lin (Netball, Canberra Secondary) (0%, 11 Votes)
- Marianne Png (Basketball, Maris Stella High) (0%, 11 Votes)
- Tan Joe-Si (Canoeing, National Junior College) (0%, 10 Votes)
- Jean Marc Vilaire (Football, NUS High) (0%, 10 Votes)
- Clarice Sim (Netball, Greenview Secondary) (0%, 10 Votes)
- Ivan Ng (Basketball, Deyi Secondary) (0%, 10 Votes)
- Chew Yiu Chee (Volleyball, Presbyterian High) (0%, 10 Votes)
- Kok Wai Tong (Tennis, Serangoon Junior College) (0%, 9 Votes)
- Steff Chan (Basketball, Kent Ridge Secondary) (0%, 9 Votes)
- Masturah Bte Jamil (Basketball, Maris Stella High) (0%, 8 Votes)
- Ng Qihui (Canoeing, National Junior College) (0%, 8 Votes)
- Jonathan Ram PS (Football, Millennia Institute) (0%, 8 Votes)
- Ben Soh (Netball, St Andrew's Junior College) (0%, 8 Votes)
- Lai Chee Kwan (Basketball, Presbyterian High) (0%, 8 Votes)
- Iskandar (Football, National Junior College) (0%, 8 Votes)
- Gi Soong Chee (Cross Country, Dunman High) (0%, 7 Votes)
- Roslan (Football, Millennia Institute) (0%, 7 Votes)
- Sal (Basketball, Canberra Secondary) (0%, 7 Votes)
- Ody (Rugby, Greenridge Secondary) (0%, 7 Votes)
- J Y Wang (Basketball, Serangoon Garden Secondary) (0%, 7 Votes)
- Li Yanhong (Basketball, Maris Stella High) (0%, 7 Votes)
- Tan Ser Yang (Basketball, Anderson Junior College) (0%, 6 Votes)
- Tan Boon Leng (Basketball, Fuchun Primary) (0%, 6 Votes)
- Melinda Begum (Baskebtall, Peicai Secondary) (0%, 6 Votes)
- Bernard Teo (Canoeing, St Joseph’s Instituition) (0%, 6 Votes)
- Elisa Tan (Cross Country, St. Joseph’s Institution) (0%, 6 Votes)
- Praga (Rugby, Greenridge Secondary) (0%, 6 Votes)
- Jason Lum (Volleyball, Fairfield Methodist) (0%, 6 Votes)
- Graeme Conrad Oei (Basketball, Peicai Secondary) (0%, 5 Votes)
- Choy Kok Hon (Football, Fairfield Methodist) (0%, 5 Votes)
- John Kok (Bishan Park Secondary) (0%, 5 Votes)
- Fang Chye Pin (Badminton, Dunman High School) (0%, 1 Votes)
Total Voters: 1,215
Choy Kok Hon
Soccer, Fairfield methodist secondary school
Mr Kok Wai Tong. ( tennis, serangoon junior college)
Imran Sabdullah Queenstown Basketball.
Mr Joseph Edison, Track & Field, St joseph’s institution
Mr Kok Wai Tong, Serangoon Junior College Tennis
MR JAMES ACSI
Mr Kok Wai Tong, Serangoon Junior College Tennis
Mr Kok Wei Tong of Srjc Tennis from Serangoon Junior College
er i spell wrong the wei should be wai. so sorry
Roland Lee Kye Loong of SAJC Soccer. St Andrew’s Junior College.
Roland is a teacher who is very dedicated to the soccer team. No other teacher could spend as much time as he does for his team. I hope all his efforts would be fruitful and the Sajc soccer team would do him proud this year by winning the A div for him.
Miss Clarice Sim & Miss Tan Yar May , Netball , Greenview Secondary school. Best teacher ever 🙂
Ms. Elaine Wong from RI ( JC ), Basketball
Tan Boon Leng – Basketball – Fuchun Primary
Tan Hwi Kiat – Basketball , Deyi Secondary
Evelyn Koh – Basketball – Deyi Secondary
Ivan Ng – Basketball – Deyi Secondary
Evelyn Teoh Hui Hoon of Victoria Junior College. Track and Field/Cross Country (Boys)
Imran of Victoria School is in charge of which sport?
Amir HMS from Victoria School, floorball.
hockey
Ms Penny Ang of Crescent GIrls School Hockey team (Y)
Mr Ashari from Xishan Primary School & Young Flamingoes Floorball Club(Floorball). Players who have been under his guidance will understand why.
MR JAMES FROM ACSI!
I’ll need his full name, please.
its Lee James not James Lee btw.
Mr Sekaran from Bukit Merah Secondary. He rocks!!