2010 YOG Fixtures2010-08-11T17:19:30+00:00

yog logo

If you are looking for fixtures or schedules just involving Singapore athletes at the Youth Olympic Games on one single page, you have found the right place. We get our information from the official website, www.singapore2010.sg.

But hey, you might want to double-check it yourself. Telling your boss “The Red Sports site said so” might not go down too well if you get the wrong information. We are not an official Youth Olympic Games site and have no affiliation with them. We are independent.

We will add more schedules as and when we find them.

Archery (Men & Women) Venue: Kallang Field
Athletics (Men & Women) Venue: Bishan Stadium

Badminton (Men) Venue: Singapore Indoor Stadium
Basketball (Men) Venue: Scape Youth Park
Basketball (Women) Venue: Scape Youth Park
Boxing (Men) Venue: International Convention Centre (SUNTEC Hall 401)

Canoe-Kayak (Men & Women) Venue: Marina Reservoir
Cycling (Men & Women) Venues: The [email protected] Bay (Road Race); Tampines Bike Park (BMX, Time Trial, Mountain Bike)

Diving (Men & Women) Venue: Toa Payoh Swimming Complex

Equestrian (Women) Venue: Singapore Turf Club Riding Centre
Fencing (Men & Women) Venue: International Convention Centre (SUNTEC Hall 602)
Football (Men) Venue: Jalan Besar Stadium

Gymnastics (Men & Women) Venue: Bishan Sports Hall

Handball (Men) Venue: International Convention Centre (SUNTEC Hall 602)
Hockey (Men) Venue: Sengkang Hockey Stadium

Judo (Men & Women) Venue: International Convention Centre (SUNTEC Hall 404)

Modern Pentathlon (Women) Venue: Singapore Sports School

Rowing (Men & Women) Venue: Marina Reservoir

Sailing (Men & Women) Venue: National Sailing Centre
Shooting (Men & Women) Venue: Singapore Sports School
Swimming (Men & Women) Venue: Singapore Sports School

Table Tennis (Men & Women) Venue: Singapore Indoor Stadium
Taekwondo (Men & Women) Venue: International Convention Centre (SUNTEC Hall 401)
Tennis (Women) Venue: Kallang Tennis Centre
Triathlon (Men & Women) Venue: East Coast Park

Volleyball (Women) Venue: Toa Payoh Sports Hall

Weightlifting (Men & Women) Venue: Toa Payoh Sports Hall
Wrestling (Men & Women) Venue: International Convention Centre (SUNTEC Hall 404)

To check whether there are tickets available for any sport, go to the official website: http://singapore2010.sg/

YOG Individual Sports

Information not complete! We are updating as we go along. A few things to note: 1) Singapore athletes only. 2) Information culled from the official website, singapore2010.sg. 3) There may be errors and so if you are buying tickets, please double check with the official website. We are not responsible if you buy the tickets for the wrong day, ah! We are just doing this as a (FREE) service to readers.
DATETIMENAMEGENDERSPORTEVENTRD
15 Aug, Sun9amClara WongFTriathlonFinal
15 Aug, Sun9.44amClement LimMSwimming400m FreestyleHeats
15 Aug, Sun9.57amCheryl LimFSwimming50m BreaststrokeHeats
15 Aug, Sun10amJoanna ChanFRowingSingle ScullsHeats
15 Aug, Sun10.10amRainer NgMSwimming100m BackstrokeHeats
15 Aug, Sun10.24amAdeline WinataFSwimming100m BackstrokeHeats
15 Aug, Sun10.24amChriselle KohFSwimming100m BackstrokeHeats
15 Aug, Sun10.30amStefanie TanFTennisSinglesRd 1
15 Aug, Sun10.40amNadzrie Hyckell Bin HamzahMRowingSingle ScullsHeats
15 Aug, Sun10.41amArren QuekMSwimming100m BreaststrokeHeats
15 Aug, Sun10.41amPang Sheng JunMSwimming100m BreaststrokeHeats
15 Aug, Sun11.28amRelay TeamM/FSwimming4x100m Free RelayHeats
15 Aug, Sun12pmLiane WongFFencingFoilPools
15 Aug, Sun2.40pmLiane WongFFencingFoilRd of 16
15 Aug, Sun2.55pmHuang ChaoMBadmintonSinglesRd 1
15 Aug, Sun3.30pmLiane WongFFencingFoilQuarter-Finals
15 Aug, Sun6.39pmCheryl LimFSwimming50m BreaststrokeSemi-Final
15 Aug, Sun6.45pmRainer NgMSwimming100m BackstrokeSemi-Final
16 Aug, Mon9amScott AngMTriathlonFinal
16 Aug, Mon9.31amPang Sheng JunMSwimming200m IMHeats
16 Aug, Mon9.49amAdeline WinataFSwimming100m FreestyleHeats
16 Aug, Mon9.49amAmanda LimFSwimming100m FreestyleHeats
16 Aug, Mon10.10amJoanna ChanFRowingSingle ScullsRepechage
16 Aug, Mon10.14amPang Sheng JunMSwimming100m ButterflyHeats
16 Aug, Mon10.14amRainer NgMSwimming100m ButterflyHeats
16 Aug, Mon10.15amHuang ChaoMBadmintonSinglesRd 1
16 Aug, Mon10.45amNadzrie Hyckell Bin HamzahMRowingSingle ScullsRepechage
16 Aug, Mon10.45amArren QuekMSwimming200m FreestyleHeats
16 Aug, Mon10.45amClement LimMSwimming200m FreestyleHeats
16 Aug, Mon11.11amRelay TeamFSwimming4x100m Medley RelayHeats
16 Aug, Mon12pmLim Wei HaoMFencingEpeePools
16 Aug, Mon12pmPutri Erna NatashaFWrestling60kg FreestyleRd 1
16 Aug, Mon1.30pmTimothy TayMGymnasticsArtisticPrelims
16 Aug, Mon2.40pmLim Wei HaoMFencingEpeeRd of 16
16 Aug, Mon3.30pmLim Wei HaoMFencingEpeeQuarter-Finals
16 Aug, Mon4.44pmNur Zakira ZakariaFTaekwondo44-49kgQuarter-Finals
16 Aug, Mon5.16pmDaryl TanMTaekwondo48-55kgQuarter-Finals
16 Aug, Mon7.14pmAmanda LimFSwimming100m FreestyleSemi-Final
16 Aug, Mon7.45pmHuang ChaoMBadmintonSinglesRd 1
17 Aug, Tue9amNur Nasthasia NadiahFCyclingMountain BikeFinal
17 Aug, Tue9amJustin OngMFencingFoilPools
17 Aug, Tue9.31amAmanda LimFSwimming50m ButterflyHeats
17 Aug, Tue9.35amCheryl LimFSwimming100m BreaststrokeHeats
17 Aug, Tue9.44amArren QuekMSwimming50m FreestyleHeats
17 Aug, Tue9.44amClement LimMSwimming50m FreestyleHeats
17 Aug, Tue9.53amAdeline WinataFSwimming200m BackstrokeHeats
17 Aug, Tue9.53amChriselle KohFSwimming200m BackstrokeHeats
17 Aug, Tue10amJoanna ChanFRowingSingle ScullsSemi-Final C/D
17 Aug, Tue10.07amRelay TeamMSwimming4x100m Free RelayHeats
17 Aug, Tue10.10amGoh Wei NingFAthletics100m HurdlesHeats
17 Aug, Tue10.20amNadzrie Hyckell Bin HamzahMRowingSingle ScullsSemi-Final C/D
17 Aug, Tue10.40amSean TohMAthletics110m HurdlesHeats
17 Aug, Tue11amRachel GiamFGymnasticsArtisticPrelims
17 Aug, Tue11amJamie WeeFWeightlifting58kgFinal
17 Aug, Tue11.17amWendy EnnFAthletics400mHeats
17 Aug, Tue11.40amJustin OngMFencingFoilRd of 16
17 Aug, Tue12pmDaniel KohMCyclingMountain BikeFinal
17 Aug, Tue12pmKester LeungMWrestling54kg FreestyleRd 1
17 Aug, Tue12pmAudrey YongFSailingBic Techno 293Race 1
17 Aug, Tue12pmNatasha YokoyamaFSailingByte CIIRace 1
17 Aug, Tue12.05pmDarren ChoyMSailingByte CIIRace 1
17 Aug, Tue1pmRania Herlina RahardjaFFencingEpeePools
17 Aug, Tue3.38pmNurul Sahfinas A RahmanFTaekwondo44-55kgQuarter-Finals
17 Aug, Tue3.40pmRania Herlina RahardjaFFencingEpeeRd of 16
17 Aug, Tue6.32pmAmanda LimFSwimming50m ButterflySemi-Final
17 Aug, Tue6.38pmClement LimMSwimming50m FreestyleSemi-Final
17 Aug, Tue6.46pmNurul Sahfinas A RahmanFTaekwondo44-55kgSemi-Final
17 Aug, Tue7.12pmRainer NgMSwimming50m BackstrokeSemi-Final
17 Aug, Tue7.32pmRelay TeamMSwimming4x100m Free RelayFinal
17 Aug, Tue7.40pmHuang ChaoMBadmintonSinglesQuarter-Finals
18 Aug, Wed9.31amAdeline WinataFSwimming50m BackstrokeHeats
18 Aug, Wed9.31amChriselle KohFSwimming50m BackstrokeHeats
18 Aug, Wed9.35amArren QuekMSwimming50m ButterflyHeats
18 Aug, Wed9.35amPang Sheng JunMSwimming50m ButterflyHeats
18 Aug, Wed9.50amAdeline WinataFSwimming200m FreestyleHeats
18 Aug, Wed9.50amAmanda LimFSwimming200m FreestyleHeats
18 Aug, Wed10amTravis WoodfordMCyclingTime TrialFinal
18 Aug, Wed10amJoanna ChanFRowingSingle ScullsD Final
18 Aug, Wed10.10amNadzrie Hyckell Bin HamzahMRowingSingle ScullsD Final
18 Aug, Wed10.18amRelay TeamMSwimming4x100m Medley RelayHeats
18 Aug, Wed10.28amZachary DevarajMAthletics1000mHeats
18 Aug, Wed10.51amLiang WeiFAthletics100mHeats
18 Aug, Wed11amAbdud Dayyan JaffarMArcheryRecurveRanking
18 Aug, Wed11amVanessa LohFArcheryRecurveRanking
18 Aug, Wed12pmAudrey YongFSailingBic Techno 293Race 3-4
18 Aug, Wed12pmNatasha YokoyamaFSailingByte CIIRace 3-4
18 Aug, Wed12.05pmDarren ChoyMSailingByte CIIRace 3-4
18 Aug, Wed2.12pmVanessa LohFArcheryRecurveRd of 32
18 Aug, Wed2.47pmAbdud Dayyan JaffarMArcheryRecurveRd of 32
18 Aug, Wed3.54pmChristopher LeeMTaekwondo63-73kgQuarter-Finals
18 Aug, Wed6.35pmAdeline WinataFSwimming50m BackstrokeSemi-Final
18 Aug, Wed7pmRainer NgMSwimming50m BackstrokeFinal
18 Aug, Wed7.24pmPang Sheng JunMSwimming50m ButterflySemi-Final
19 Aug, Thu9amClara WongFTriathlonMixed TeamFinal
19 Aug, Thu9amScott AngMTriathlonMixed TeamFinal
19 Aug, Thu9.31amAdeline WinataFSwimming50m FreestyleHeats
19 Aug, Thu9.31amAmanda LimFSwimming50m FreestyleHeats
19 Aug, Thu9.41amArren QuekMSwimming100m FreestyleHeats
19 Aug, Thu9.41amClement LimMSwimming100m FreestyleHeats
19 Aug, Thu10amNur Nasthasia NadiahFCyclingBMXSeeding
19 Aug, Thu10.03amPang Sheng JunMSwimming50m BreaststrokeHeats
19 Aug, Thu10.07amRelay TeamFSwimming4x100m Free RelayHeats
19 Aug, Thu10.30amRanjitha RajaFAthletics1000mHeats
19 Aug, Thu10.40amAlvin PhoonMCyclingBMXSeeding
19 Aug, Thu1.30pmNur Nasthasia NadiahFCyclingBMXQ-Final 1-3
19 Aug, Thu1.42pmAlvin PhoonMCyclingBMXQ-Final 1-3
19 Aug, Thu2.55pmNur Nasthasia NadiahFCyclingBMXSemis 1-3
19 Aug, Thu6.39pmClement LimMSwimming100m FreestyleSemi-Final
19 Aug, Thu6.47pmAmanda LimFSwimming50m FreestyleSemi-Final
19 Aug, Thu7pmPang Sheng JunMSwimming50m BreaststrokeSemi-Final
19 Aug, Thu7.17pmRelay TeamFSwimming4x100m Free RelayFinal
20 Aug, Fri9.30amCaroline ChewFEquestrianJumping TeamRound 2
20 Aug, Fri9.31amRainer NgMSwimming200m BackstrokeHeats
20 Aug, Fri9.41amCheryl LimFSwimming200m BreaststrokeHeats
20 Aug, Fri9.52amRainer NgMSwimming200m ButterflyHeats
20 Aug, Fri10.03amChriselle KohFSwimming400m FreestyleHeats
20 Aug, Fri10.23amRelay TeamM/FSwimming4x100m Medley RelayHeats
20 Aug, Fri12pmAudrey YongFSailingBic Techno 293Race 5-6
20 Aug, Fri12pmNatasha YokoyamaFSailingByte CIIRace 5-6
20 Aug, Fri12.05pmDarren ChoyMSailingByte CIIRace 5-6
20 Aug, Fri6.33pmAmanda LimFSwimming50m FreestyleFinal
21 Aug, Sat8.30amWang Nan FengFCanoe-KayakSprint K1Time Trial
21 Aug, Sat9.20amGoh Wei NingFAthletics100m HurdlesC Final
21 Aug, Sat10.30amIsabelle LiFTable TennisSinglesRd 1
21 Aug, Sat10.32amLiang WeiFAthletics100mC Final
21 Aug, Sat10.40amBrandon OoiMCanoe-KayakSprint K1Time Trial
21 Aug, Sat11amValerie LimFModern PentathlonFencingFinal
21 Aug, Sat11.30amClarence ChewMTable TennisSinglesRd 1
21 Aug, Sat11.56amAbdud Dayyan JaffarMArcheryRecurveRd of 16
21 Aug, Sat1.30pmMyra LeeFDiving10m PlatformHeats
21 Aug, Sat2.30pmValerie LimFModern Pentathlon200m FreestyleFinal
21 Aug, Sat2.58pmAbdud Dayyan JaffarMArcheryRecurveQuarter-Finals
21 Aug, Sat3pmWang Nan FengFCanoe-KayakSprint K1Rd 1
21 Aug, Sat4pmBrandon OoiMCanoe-KayakSprint K1Rd 1
21 Aug, Sat4pmValerie LimFModern PentathlonRun and ShootFinal
21 Aug, Sat4.35pmWang Nan FengFCanoe-KayakSprint K1Rd 2 (Repechage)
21 Aug, Sat5.30pmWang Nan FengFCanoe-KayakSprint K1Rd 3
21 Aug, Sat6pmIsabelle LiFTable TennisSinglesRd 3
21 Aug, Sat6.15pmBrandon OoiMCanoe-KayakSprint K1Rd 3
21 Aug, Sat7pmClarence ChewMTable TennisSinglesRd 2
21 Aug, Sat7.40pmSean TohMAthletics110m HurdlesB Final
21 Aug, Sat8.12pmWendy EnnFAthletics400mC Final
21 Aug, Sat8.30pmMyra LeeFDiving10m PlatformFinal
22 Aug, Sun9amNur Nasthasia NadiahFCyclingTime TrialFinal
22 Aug, Sun9.30amCaroline ChewFEquestrianIndividualPrelims
22 Aug, Sun10amIsabelle LiFTable TennisSinglesRd 2
22 Aug, Sun10.05amZachary DevarajMAthletics1000mB Final
22 Aug, Sun11amClarence ChewMTable TennisSinglesRd 2
22 Aug, Sun11.30amDaniel KohMCyclingRoad RaceFinal
22 Aug, Sun11.30amTravis WoodfordMCyclingRoad RaceFinal
22 Aug, Sun11.30amAlvin PhoonMCyclingRoad RaceFinal
22 Aug, Sun12pmLim Chin JieMJudo66-81kgPrelims
22 Aug, Sun12pmTang Jing FangFJudo44-52kgPrelims
22 Aug, Sun1.30pmTimothy LeeMDiving3m SpringboardHeats
22 Aug, Sun2pmMuhd HanurdeenMBoxingLt Fly Wt 48kgSemis
22 Aug, Sun5pmIsabelle LiFTable TennisSinglesQuarter-Finals
23 Aug, Mon10amIsabelle LiFTable TennisSinglesSemi-Finals
23 Aug, Mon10.05amRanjitha RajaFAthletics1000mB Final
23 Aug, Mon12pmAudrey YongFSailingBic Techno 293Race 7-8
23 Aug, Mon12pmNatasha YokoyamaFSailingByte CIIRace 7-8
23 Aug, Mon12.05pmDarren ChoyMSailingByte CIIRace 7-8
23 Aug, Mon1.30pmChloe ChanFDiving3m SpringboardHeats
23 Aug, Mon6.30pmIsabelle LiFTable TennisSinglesFinal
24 Aug, Tue8.30amWang Nan FengFCanoe-KayakObstacle Slalom K1Time Trial
24 Aug, Tue9amWu WenyiMShooting10m Air PistolQualification
24 Aug, Tue9.30amCaroline ChewFEquestrianIndividualFinal
24 Aug, Tue10.40amBrandon OoiMCanoe-KayakObstacle Slalom K1Time Trial
24 Aug, Tue11.30amIsabelle Li/Clarence ChewM/FTable TennisMixed TeamRd 1
24 Aug, Tue12pmAudrey YongFSailingBic Techno 293Race 9-10
24 Aug, Tue12pmNatasha YokoyamaFSailingByte CIIRace 9-11
24 Aug, Tue12.05pmDarren ChoyMSailingByte CIIRace 9-11
24 Aug, Tue3pmWang Nan FengFCanoe-KayakObstacle Slalom K1Rd 1
24 Aug, Tue4pmBrandon OoiMCanoe-KayakObstacle Slalom K1Rd 1
24 Aug, Tue5.30pmWang Nan FengFCanoe-KayakObstacle Slalom K1Rd 3
24 Aug, Tue6pmPhaan Yilin, Ann Sim, Vivien Ho, Cecilia Chia, Miki NomuraFGymnasticsRhythmic (Grp)Prelims
24 Aug, Tue6pmMuhd HanurdeenMBoxingLt Fly Wt 48kg3rd-4th
24 Aug, Tue6.15pmBrandon OoiMCanoe-KayakObstacle Slalom K1Rd 3
25 Aug, Wed9amCarol LeeFShooting10m Air RifleQualification
25 Aug, Wed11.30amIsabelle Li/Clarence ChewM/FTable TennisMixed TeamRd 2
25 Aug, Wed12pmAudrey YongFSailingBic Techno 293Medal Race
25 Aug, Wed12pmNatasha YokoyamaFSailingByte CIIMedal Race
25 Aug, Wed12.05pmDarren ChoyMSailingByte CIIMedal Race
25 Aug, Wed3.30pmBrandon OoiMCanoe-KayakObstacle Slalom K1Rd 4

YOG Basketball Fixtures (Men's)

All games at Scape Youth Park
DAY/DATETIME (MATCH #)COUNTRY APTSCOUNTRY BPTS
Sun, Aug 159amGreece 22New Zealand 19
9.30amIran 27Egypt 21
10amSINGAPORE 17Central African Republic 25
10.30amSpain 27Croatia 29
11amIndia 15Puerto Rico 33
11.30amPanama 14Lithuania 33
12pmUSA 23Turkey 17
12.30pmU.S. Virgin Islands 28South Africa 12
Mon, Aug 169amSerbia 33India 19
9.30amArgentina 27Panama 16
10amIsrael 20USA 27
10.30amPhilippines 28U.S. Virgin Islands 34
11amPuerto Rico 21Greece 23
11.30amLithuania 29Iran 18
12pmTurkey 28SINGAPORE 24
12.30pmSouth Africa 5Spain 33
Tue, Aug 179amNew Zealand 30Puerto Rico 26
9.30amEgypt 33Lithuania 31
10amCentral African Republic 25Turkey 30
10.30amCroatia 33South Africa 4
11amGreece 14Serbia 34
11.30amIran 21Argentina 24
12pmSINGAPORE 14Israel 27
12.30pmSpain 27Philippines 25
Wed, Aug 189amIndia 20Greece 33
9.30amPanama 21Iran 29
10amUSA 31SINGAPORE 21
10.30amU.S. Virgin Islands 11Spain 17
11amSerbia 30New Zealand 13
11.30amArgentina 30Egypt 24
12pmIsrael 17Central African Republic 25
12.30pmPhilippines 19Croatia 22
Thur, Aug 199amPuerto Rico 30Serbia 31
9.30amLithuania 27Argentina 31
10amTurkey 19Israel 32
10.30amSouth Africa 12Philippines 26
11amNew Zealand 17India 12
11.30amEgypt 30Panama 7
12pmCentral African Republic 28USA 32
12.30pmCroatia 27U.S. Virgin Islands 17
Sat, Aug 219am (M81)India 28Panama 22
9.30am (M83)SINGAPORE 21South Africa 12
10am (M85)New Zealand 17Iran 29
10.30am (M87)Egypt 16Puerto Rico 29
11am (M89)Central African Republic 13Philippines 22
11.30am (M91)U.S. Virgin Islands 16Turkey 31
QUARTER-FINALS2pm (M93)Serbia 33Lithuania 22
2.30pm (M95)USA 28Spain 18
3pm (M97)Argentina 24Greece 25
3.30pm (M99)Croatia 24Israel 21
Sun, Aug 229am (M101)South Africa 11India 27
9.30am (M103)Panama 20SINGAPORE 33
10am (M105)New Zealand 29Central African Republic 21
10.30am (M107)Iran 19Philippines 28
11am (M109)Puerto Rico 30Turkey 28
11.30am (M111)Egypt 28U.S. Virgin Islands 26
2pm (M113)Lithuania 34Spain 14
SEMI-FINALS2.30pm (M115)Serbia 34USA 29
SEMI-FINALS3pm (M117)Greece 30Croatia 33
3.30pm (M119)Argentina 22Israel 33
Mon, Aug 239am (M121)India 20SINGAPORE 31
9.30am (M123)South Africa 21Panama 13
10am (M125)Central African Republic 29U.S. Virgin Islands 16
10.30am (M127)New Zealand 26Egypt 29
11am (M129)Iran 31Turkey 25
11.30am (M131)Philippines 34Puerto Rico 23
7th/8th2pmSpain 13Argentina 23
5th/6th2.30pmLithuania 28Israel 24
3rd/4th3.30pmUSA 25Greece 34
1st/2nd4.30pmSerbia 22Croatia 9

Men’s Basketball Groups

GROUP APWLPTS
Serbia 4408
Greece 4317
New Zealand 4226
Puerto Rico 4135
India 4044

GROUP BPWLPTS
Argentina 4408
Iran 4226
Lithuania 4226
Egypt 4226
Panama 4044

GROUP CPWLPTS
USA 4408
Turkey 4226
Central African Republic 4226
Israel 4226
SINGAPORE 4044

GROUP DPWLPTS
Croatia 4408
Spain 4317
U.S. Virgin Islands 4226
Philippines 4135
South Africa 4044

YOG Basketball Fixtures (Women's)

All games at Scape Youth Park
DAY/DATETIME (MATCH #)COUNTRY APTSCOUNTRY BPTS
Sun, Aug 159amVanuatu 12Canada 27
9.30amSINGAPORE 22Germany 33
10amThailand 13China 34
10.30amAustralia 18Chile 9
11amRussia 16Ivory Coast 6
11.30amAngola 8USA 30
12pmCzech Republic 33Mali 8
12.30pmItaly 26France 11
Mon, Aug 169amSouth Korea 22Russia 18
9.30amBelarus 35Angola 11
10amBrazil 30Czech Republic 26
10.30amJapan 17Italy 26
11amIvory Coast 22Vanuatu 19
11.30amUSA 33SINGAPORE 11
12pmMali 23Thailand 18
12.30pmFrance 15Australia 21
Tue, Aug 179amCanada 25Ivory Coast 12
9.30amGermany 6USA 33
10amChina 32Mali 12
10.30amChile 15France 30
11amVanuatu 8South Korea 33
11.30amSINGAPORE 9Belarus 32
12pmThailand 9Brazil 31
12.30pmAustralia 10Japan 17
Wed, Aug 189amRussia 33Vanuatu 5
9.30amAngola 20SINGAPORE 14
10amCzech Republic 28Thailand 26
10.30amItaly 15Australia 29
11amSouth Korea 6Canada 20
11.30amBelarus 13Germany 15
12pmBrazil 24China 28
12.30pmJapan 24Chile 17
Thur, Aug 199amIvory Coast 15South Korea 22
9.30amUSA 33Belarus 5
10amMali 14Brazil 34
10.30amFrance 20Japan 34
11amCanada 18Russia 15
11.30amGermany 26Angola 17
12pmChina 33Czech Republic 19
12.30pmChile 8Italy 21
Sat, Aug 219am (M82)Vanuatu 10SINGAPORE 26
9.30am (M84)Thailand 24Chile 13
10am (M86)Russia 28Angola 14
10.30am (M88)Czech Republic 24France 29
11am (M90)Belarus 33Ivory Coast 7
11.30am (M92)Italy 29Mali 18
QUARTER-FINALS2pm (M94)Canada 33Germany 15
2.30pm (M96)China 26Japan 23
3pm (M98)USA 34South Korea 10
3.30pm (M100)Australia 23Brazil 20
Sun, Aug 229am (M102)Chile 17Vanuatu 13
9.30am (M104)SINGAPORE 28Thailand 29
10am (M106)Russia 12France 22
10.30am (M108)Angola 15Czech Republic 18
11am (M110)Ivory Coast 13Mali 17
11.30am (M112)Belarus 28Italy 29
SEMI-FINALS2pm (M114)Canada 21China 28
2.30pm (M116)Germany 18Japan 28
3pm (M118)South Korea 13Brazil 28
SEMI-FINALS3.30pm (M120)USA 23Australia 25
Mon, Aug 239am (M122)Vanuatu 15Thailand 33
9.30am (M124)Chile 16SINGAPORE 15
10am (M126)Czech Republic 32Mali 12
10.30am (M128)Angola 13Ivory Coast 15
11am (M130)France 18Italy 26
11.30am (M132)Russia 21Belarus 18
5th/6th2pmJapan 32Brazil 29
7th/8th 2.30pmGermany 17South Korea 18
3rd/4th3pmCanada 16USA 34
1st/2nd4pmChina 33Australia 29

Women’s Basketball Groups

GROUP APWLPTS
Canada 4408
South Korea 4317
Russia 4226
Ivory Coast 4135
Vanuatu 4044

GROUP BPWLPTS
USA 4408
Germany 4317
Belarus 4226
Angola 4135
SINGAPORE 4044

GROUP CPWLPTS
China 4408
Brazil 4317
Czech Republic 4226
Mali 4135
Thailand 4044

GROUP DPWLPTS
Australia 4317
Japan 4317
Italy 4317
France 4135
Chile 4044

YOG Football Fixtures (Men's)

All games at Jalan Besar Stadium
DAY/DATETIMECOUNTRY A COUNTRY B 
Fri, Aug 136pmVanuatu 0Bolivia 2
Fri, Aug 138.45pmSINGAPORE 3Zimbabwe 1
Mon, Aug 166pmBolivia 9Haiti 0
Mon, Aug 168.45pmZimbabwe 1Montenegro 2
Thu, Aug 196pmHaiti 2Vanuatu 1
Thu, Aug 198.45pmMontenegro 2SINGAPORE 3
SEMI-FINALS
Sun, Aug 226pmBolivia 3Montenegro 1
Sun, Aug 228.45pmSINGAPORE 0Haiti 2
5TH/6TH
Mon, Aug 236pmVanuatu 2Zimbabwe 0
3RD/4TH
Wed, Aug 256pmMontenegro 1SINGAPORE 4
FINAL
Wed, Aug 258.45pmBolivia 5Haiti 0

Men’s Football Groups

Group CPWDLFAPTS
Bolivia 22001106
Haiti 21012103
Vanuatu 2002140
N.B. There are only two men's groups - C and D.
Group DPWDLFAPTS
SINGAPORE 2200636
Montenegro 2101443
Zimbabwe 2002250
N.B. There are only two men's groups - C and D.

YOG Handball Fixtures (Men's)

All games at International Convention Centre, SUNTEC Hall 602
DAY/DATETIMECOUNTRY APTSCOUNTRY BPTS
Fri, Aug 206.30pmCook Islands 4France 58
8.15pmSINGAPORE 7Egypt 50
Sat, Aug 216.30pmSouth Korea 70Cook Islands 4
8.15pmBrazil 53SINGAPORE 7
Sun, Aug 226.30pmFrance 39South Korea 36
8.15pmEgypt 31Brazil 31
Mon, Aug 238pmCook Islands 20SINGAPORE 27
Tue, Aug 243pmSINGAPORE 32Cook Islands 18
SEMI-FINALS6pm (M09)France 21Egypt 22
8pm (M10)South Korea 27Brazil 22
Wed, Aug 253pmFrance 40Brazil 27
8pmEgypt 35South Korea 25

Men’s Handball Groups

GROUP APWLFAGDPTS
France 2209740+574
South Korea 21110643+632
Cook Islands 2028128-1200

GROUP BPWDLFAGDPTS
Brazil 21108438+463
Egypt 21108138+433
SINGAPORE 200214103-890

YOG Hockey Fixtures (Men's)

All games at Sengkang Hockey Stadium
DAY/DATETIMECOUNTRY APTSCOUNTRY BPTS
Tue, Aug 174pmPakistan 6Ghana 3
6pmBelgium 9Chile 0
8.30pmSINGAPORE 1Australia 8
Wed, Aug 184.30pmPakistan 15Chile 1
6.30pmAustralia 8Ghana 0
8.30pmSINGAPORE 1Belgium 7
Fri, Aug 204pmAustralia 6Belgium 3
6.30pmChile 3Ghana 4
8.30pmSINGAPORE 1Pakistan 4
Sat, Aug 214.30pmGhana 3Belgium 6
6.30pmPakistan 2Australia 5
8.30pmSINGAPORE 1Chile 2
Mon, Aug 234pmAustralia 9Chile 0
6pmBelgium 2Pakistan 3
8pmGhana 2SINGAPORE 1
Wed, Aug 253pmChile 1SINGAPORE 6
5.30pmBelgium 4Ghana 1
8pmAustralia 2Pakistan 1

Men’s Hockey Group

GROUPPWDLFAPTS
Australia 550036615
Pakistan 5401301212
Belgium 530227139
Ghana 520312246
Chile 51046383
SINGAPORE 50055230
There is only one group

YOG Volleyball Fixtures (Women's)

All games at Toa Payoh Sports Hall
DAY/DATETIME (MATCH #)COUNTRY A COUNTRY B 
Sat, Aug 2112.30pmSINGAPORE 0Peru 3
3.30pmBelgium 3Egypt 0
Sun, Aug 2210amSINGAPORE 0Japan 3
6pmBelgium 2USA 3
Mon, Aug 2312.30pmPeru 3Japan 0
3.30pmEgypt 0USA 3
Tues, Aug 24
SEMI-FINALS10am (M7)Peru 1Belgium 3
6pm (M8)USA 3Japan 0
Wed, Aug 25
5th/6th12.30pmSINGAPORE 1Egypt 3
3rd/4th3.30pmPeru 3Japan 1
Thu, Aug 26
1st/2nd9amBelgium 3USA 1

Women’s Volleyball Groups

GROUP APWLFAGDPTS
Peru 22060+64
Japan 2113303
SINGAPORE 20206-62

GROUP BPWLFAGDPTS
USA 22062+44
Belgium 21153+23
Egypt 20206-62

To check whether there are tickets available for any sport, go to the official website: http://singapore2010.sg/

Animated flag images by 3DFlags.com