Sailor Yukie Yokoyama of RGS wins 2012 Overall Best School Girl Award

By |2012-09-26T22:34:54+08:00September 26th, 2012|Front Page News, sailing, table tennis, Youth in Motion|0 Comments
Views: 3,673
yukie yokoyama overall best girl award 2012

Yukie Yokoyama (left) of RGS receiving her 2012 Overall Best Girl Award from Mdm Liew Wei Li of MOE. (Photo courtesy of MOE. Used with permission.)

 

Nanyang Polytechnic, Friday, September 14, 2012 — Sailor Elisa Yukie Yokoyama, 15, of Raffles Girls’ School won the Overall Best School Girl Award for 2012 at the National School Games closing ceremony.

Elisa won an Optimist gold at the 2011 South-east Asian (SEA) Games, one of four sailing gold medals Singapore sailors won at the Games.

In July 2012, Elisa was also crowned the Optimist world champion at the 2012 IODA (International Optimist Dinghy Association) World Championship held in the waters off the Dominican Republic.

Yukie beat out 19 other Best Girl award winners to clinch the overall award, which is given to student athletes with exceptional sporting achievements and exemplary conduct on and off the field.

The Best Team Award for girls was awarded to the table tennis Singapore Schools team that took part at the 2012 ASEAN Schools Games 2012. The team, comprising Wang Yi Ge (Manjusri Secondary), Wei Yi Fan (Manjusri), Yang Fei (Nanyang Girls’ High), Li Jia Xin (RGS), Ng Xue Qi (RGS) and Ang Wan Qi (Singapore Sports School) won two gold (team and doubles), two silver (singles and doubles) and two bronze medals (mixed doubles/singles).

More than 650 students from 100 schools also won National Schools Colours Awards at the ceremony. 165 of these students received their awards for representing Singapore Schools at the ASEAN Schools Games.

Another 1,317 students were also presented with the Zone Colours Award at the ceremony.

The National and Zone Schools Colours Awards are given to student athletes who have represented the Singapore Schools Team and their achievements in their respective sports.

50,000 students took part in the National School Games at the primary, secondary and junior college level this year.

Best School Girl Awards
Badminton
Citra Putri Sari Dewi (Paya Lebar Methodist Girls’ School)

Basketball
Lim Rui Jia, Alanna (Raffles Institution)

Canoeing
Wang Nan Feng (National Junior College)

Fencing
Liane Wong Ye Ying (Catholic Junior College)

Football
Lim Li Xian (CHIJ Katong Convent)

Gymnastics (Artistic)
Nicolette Lim Shu Min (Singapore Chinese Girls’ School)

Gymnastics (Rhythmics)
Phaan Yi Lin (Raffles Institution)

Judo
Judith Maureen Toh Rui Qi (Nanyang Girls’ High School)

Sailing
Elisa Yukie Yokoyama (Raffles Girls’ School)

Shooting (Air Pistol)
Teh Xiu Yi (West Spring Secondary School)

Shooting (Air Rifle)
Li Yafei (Raffles Institution)

Softball
Agatha Cheong May Yen (Anglo-Chinese Junior College)

Squash
Mao Shiyuan (Hwa Chong Institution)

Swimming
Koh Hui Yu (Raffles Institution)

Table Tennis
Ang Wan Qi (Singapore Sports School)

Tenpin Bowling
Yeo Ruo Qi Joey (Raffles Girls’ School)

Track and Field
Shanti Veronica Pereira (Singapore Sports School)

Taekwondo
Tio Jia Xin (Catholic Junior College)

Volleyball
Wu Hui Minn Ryshire (Anglo-Chinese Junior College)

Wushu
Emily Sin Min Li (Hwa Chong Institution)

Best Team Award
Table Tennis (ASEAN Schools Games)
Wang Yi Ge (Manjusri Secondary)
Wei Yi Fan (Manjusri Secondary)
Yang Fei (Nanyang Girls’ High School)
Li Jia Xin (Raffles Girls’ School)
Ng Xue Qi (Raffles Girls’ School)
Ang Wan Qi (Singapore Sports School)

Leave A Comment