SEA Games 09: Team Singapore wins 6 more golds on day 5 to take tally to 24

Views: 2,442

Laos, Sunday, December 13, 2009 – The golds kept coming for Team Singapore on the fifth day of the 25th South East Asian (SEA) Games as they garnered six more to boost their impressive medal tally.

The swimmers continued their strong showing in the pool with another two golds to bring their total to 12.

17-year-old Quah Ting Wen earned her fourth and fifth gold medals of the Games when she clinched the women’s 200m freestyle crown in 2 minutes 0.57 seconds, which was a new Games record. She then teamed up with Shana Lim, Roanne Ho and Tao Li in the 4x100m medley relay to break the Games and national marks, en route to a quick 4:10.38s time.

Cheryl Lim won a silver medal in the women’s 200m Breaststroke, where teammate and baby of the team, Samantha Yeo, the youngest member of the Team Singapore contingent at 12, broke the Under-14 record with her 2:36.04s. Russell Ong earned a bronze in the men’s 50m freestyle, coming home in a time of 22.98s which was a mere thousandth of a second behind his personal best.

Rabiatuk Ishak won a gold in the women’s Tunggal event in Pencak Silat, as did fellow martial arts exponents Khor Poh Chin, Tao Yi Jun and Tay Yu Juan in the women’s Wushu Duilian (with weapons). Their male compatriots, Fung Jin Jie, Samuel Seah and Jaryl Tay earned a silver in the barehand category.

The shooters won their fifth gold of the Games when Jasmine Ser emerged from a sudden-death shoot-off to win the women’s 50m Rifle 3 position event. Aqilah Sudhir won a bronze in the same event, and they both teamed up with Lim Chea Rong to clinch a silver in the team event.

Yang Zi and Wang Yuegu won the table tennis mixed doubles gold medal in an all-Singaporean final, but the paddlers’ hopes of a clean sweep of all seven golds up for grabs were dashed when both men’s doubles pairs crashed out in the semi-finals.

Boxer Khairul Hamid claimed a bronze in men’s Lightweight category when he lost his only bout of the Games in the semi-final stage. Dinah Chan also finished third in the women’s 30km Individual Time Trial.

In track and field, there was heartbreak for Triple Jumper Stefan Tseng as he came within a whisker of breaking his own national record as well as winning a medal. He fouled his first two jumps before leaping 16.03m in the third round to take the lead in the eight-member field.

Thailand’s Varunyoo Kongnil then produced a 16.29m jump in the fourth round to push Stefan down to silver medal position, which became a bronze in the fifth when defending champion Theerayut Philakong leapt a distance of 16.25m, and after Stefan failed to improve with his attempts during those two rounds.

That would-be bronze medal was then vanquished when Filipino Joebert Delicano, jumping just before Stefan in the final round, produced a 16.12m hop, step and jump to relegate the latter further down the pecking order to fourth.

Stefan still had a final jump, but he fouled on that attempt to finish just out of the medals, and within one centimetre of his national record of 16.04m.

On the track, after their poor form led to months of ‘will they, won’t they’ speculation on whether Poh Seng Song and Mohd Amirudin would get to take part in the men’s 100 metres, they eventually did, and qualified for the final.

Suryo Wibowo and Wachara Sondee surged ahead of the field to get a lock on the top two positions, but behind them, Amirudin’s late push nearly won him the bronze. He was just a hundredth of a second off Indonesia’s Fadlin who clocked 10.61s. Poh finished fifth in a time of 10.70s.

Team Singapore’s medal tally after the fifth day of competition currently stands at 24 golds, 12 silvers and 26 bronzes. The Games will end on December 18.

Archery:

Men’s 70m Recurve Qualification:
Abdul Dayyan Mohd Jaffar: 619 points (15th)
Leow Ting Yue: 609 (21st)
Benson Ong: 580 (23rd)

Women’s 70m Compound Bow Qualification:
Vanessa Ho: 654 points (16th)

Athletics:

Men’s 100m Semi-Finals:
Poh Seng Song: 10.73s (4th)
Mohd Amirudin Jamal: 10.83s (7th)

Men’s 100m Finals:
Mohd Amiruddin Jamal: 10.62s (4th)
Poh Seng Song: 10.70s (5th)

Men’s Triple Jump:
Stefan Tseng: 16.03m (4th)

Women’s Javelin:
Teo Hui Juen: 43.29m (6th)

Billiards:

Men’s 8 Ball Pool Single Quarter-Finals:
Tey Chun Kiat lost to Dechawat P. (Tha) 7-3

Women’s 8 Ball Pool Single Quarter-Finals:
Charlene Chai lost to Esther S.Y. Kwan (Mas) 5-2

Boxing:

Men’s Lightweight Semi-Finals:
Khairul Hamid lost to Pyae Phyo Hein (Mya) 22-2 (Bronze)

Cycling:

Women’s 30km Individual Time Trial Final:
Dinah Chan: 35 minutes 19.78 seconds (Bronze)

Golf:

Men’s Individual:
Jonathan Leong: 210 (tied 3rd)
Johnson Poh: 210 (tied 3rd)
Jonathan Woo: 216 (tied 12th)
Lam Zhiqun: 218 (tied 18th)

Men’s Team:
Jonathan Leong, Johnson Poh, Jonathan Woo, Lam Zhiqun: 634 (2nd)

Pencak Silat:

Men’s Class D (60-65kg) Quarter Finals:
Saifullah Julaimi beat Kyaw Naing Tun (Mya)

Men’s Class E (65-70kg) Preliminary Round:
Saifuddin Julaimi beat Mohd Fauzi (Mas)

Women’s Class C (55-60kg) Semi-Finals:
Saeidah Said lost to Jutarat Noytapa (Tha) (Bronze)

Women’s Tunggal Final:
Rabiatuk Ishak: 471 points (Gold)

Shooting:

Women’s 50m Rifle 3 Position Final:
Jasmine Ser: 677.6 points (Gold, after shoot-off)
Aqilah Sudhir: 675.2 (Bronze)
Lim Chea Rong: 563 (13th)

Women’s 50m Rifle 3 Position Team Final:
Aqilah Sudhir, Jasmine Ser, Lim Chea Rong: 1717 points (Silver)

Swimming:

Men’s 50m Freestyle:
Russell Ong: 22.98s (Bronze) (heat time 23.05s, 2nd)
Jeffrey Su: 23.89s (7th) (heat time 23.93s, 7th)

Men’s 200m Breaststroke:
Mark Tan: 2:23.45s (8th) (heat time 2:23.19s, 6th)

Women’s 200m Freestyle:
Quah Ting Wen: 2:00.57s (Gold, Games record) (heat time 2:05.90s, 1st)
Amanda Lim: 2:04.09s (5th) (heat time 2:09.12s, 6th)

Women’s 4x100m Medley Relay:
Shana Lim, Roanne Ho, Tao Li, Quah Ting Wen: 4:10.38s (Gold, Games and national record)

Women’s 200m Breaststroke:
Cheryl Lim: 2:34.73s (Silver) (heat time 2:37.51s, 2nd)
Samantha Yeo: 2:36.04s (4th, national under-14 record) (heat time 2:37.98s, 3rd)

Table tennis:

Men’s doubles:
Second round:
Gao Ning and Yang Zi beat Laos 3-0
Cai Xiaoli and Pang Xue Jie beat Laos 3-0

Third round:
Gao Ning and Yang Zi beat Indonesia 3-0
Cai Xiaoli and Pang Xue Jie beat Indonesia 3-0

Semi-Finals:
Cai Xiaoli and Pang Xue Jie lost to Vietnam 3-0 (Bronze)
Gao Ning and Yang Zi lost to Vietnam 3-1 (Bronze)

Women’s doubles:
First round: Wang Yuegu and Feng Tianwei beat Laos 3-0

Second round:
Sun Bei Bei and Yu Mengyu beat Indonesia 3-0
Wang Yuegu and Feng Tianwei beat Myanmar 3-0

Semi-Finals:
Sun Bei Bei and Yu Mengyu beat Vietnam 3-0
Wang Yuegu and Feng Tianwei beat Thailand 3-1

Mixed doubles Final:
Yang Zi and Wang Yuegu beat Gao Ning and Feng Tianwei 3-2 (Gold, Silver)

Wushu:

Men’s Duilian (Barehand) Finals:
Fung Jin Jie, Samuel Seah, Jaryl Tay: 9.40 points (Silver)

Women’s Duilian (With weapon) Finals:
Khor Poh Chin, Tao Yi Jun, Tay Yu Juan: 9.46 points (Gold)

Leave A Comment